حوادث ناشی از کار

حوادث ناشی از کار

غلامرضا بخارایی
کارشناس رسمی دادگستری در رشته حوادث ناشی از کار
ارزیاب خسارت بیمه ای در رشته مسئولیت مدنی حرفه ای

تماس با من : gh.bokharaei@gmail.com
ا

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
نویسندگان

۲۹ مطلب در آذر ۱۳۹۵ ثبت شده است


سؤال  :

برای بعضی دستگاه ها مانند جرثقیل سقفی گواهی فنی سالانه گرفته می شود با توجه به هزینه بالای آن اگر نگیریم وحادثه ای اتفاق بیفتد تاثیر آن در میزان تقصیر چگونه خواهد بود . مواد مرتبط را اگر بفرمایید ممنون می شوم

 

پاسخ:

صَرفنظر از اینکه منظور شما را به خوبی از این سؤال متوجه نشدم  بنابراین به طور مثال در جرثقیل ها که  خود شما هم جرثقیل ها را مورد مثال خود قرارداده اید درمواد 15و16 و 17و 18 و 19 آئین نامه حفاظتی وسایل حمل و نقل و جابجاکردن مواد و اشیاء در کارگاه ها که عینا ً در زیر درج میگردد چنین مقرر شده است که :

ماده 15: قبل از بکار انداختن بالابر نو باید تمام قسمت های آن توسط شخص صلاحیتدار بازرسی و آزمایش شود.

ماده 16: قطعات یاتاقان های ضربه خور دستگاه های بالابر و همچنین قطعات یاتاقان های مربوط به چرخ هایی که روی ریل حرکت می کند (در صورت وجود) باید:

 الف - همه روزه قبل از استفاده از دستگاه بالابر به منظور پی بردن به قسمت های شل شده و خورده شده، توسط کارگر مربوطه دقیقاً بازدید شود.

ب- هرهفته یکبار به وسیله یک نفر متخصص تمام قسمت های آن دقیقاً و کاملاً بازدید شود.

 ج - حداقل هر 12 ماه یکبار به وسیله یک نفر متخصص مسئول تمام قسمت های آن دقیقاً و کاملاً بازرسی شود.

 د - پس از هر تعمیر یا تغییر کلی تمام قسمت های دستگاه بالابر توسط یک نفر متخصص مسئول آزمایش شود.

ماده 17: کابل ها، زنجیرها، تسمه ها، طناب ها، قلاب ها و بطور کلی لوازمی که جهت بلند‎کردن بار مورد استفاده قرار می گیرد همه روزه باید به وسیله کارگران علامت دهنده و یا اشخاص دیگری که به عنوان کمک به کارگر بالابر از روی زمین دستور می دهند مورد بازدید قرار گیرد.

ماده 18: کابل ها، زنجیرها، تسمه ها، طناب ها، قلاب ها، شیارها، ترمزها و لوازم خودکار الکتریکی باید حداقل هر سه ماه یک بار توسط متخصص مسئول کاملاً و دقیقاً مورد بازرسی قرار گیرد.

ماده 19: پس از هر بازرسی و آزمایش (موضوع بند ج و بند د ماده 16 و ماده 18) مقام یا متخصص مسئول باید گواهی نامه اجازه کار صادر نماید. این گواهی نامه باید همیشه به وسیله مؤسسه مربوطه بایگانی و نگهداری شود و در هنگام لزوم ارائه گردد.

بنابراین درصورت بروز حادثه که علت و یا علل بروز حادثه متأثر از عدم رعایت مقررات از سوی کارفرما تشخیص داده شود  بدیهی است که مسئولیت آن متوجه کارفرما خواهد بود و اینکه سؤال نموده اید مواد مرتبط چه می باشد توجه داشته باشید که  برای اعلام موادهر  آیین نامه ای  که استنکاف از اجرای آن موجبات بروز حادثه فراهم آمده ابتدا باید شرح حادثه و عللی که موجبات بروز حادثه را فراهم آورده اند مشخص گردد لذا تا مشخص نشدن علل مؤثر در بروز حادثه به عبارت دیگر اینکه بروز حادثه متأثر از چه علت و یا علل بوده است لذا نمی توان به ماده و یا موادی از مقررات و یا آیین نامه ای خاصی اشاره داشت

*********************************************************

بدیهی است که هر گونه مطلبی که در آن نظریه کارشناسی ابراز شده باشد نظریه کارشناسی اینجانب می باشد و نظریه دیگرکارشناسان می تواند با نطریه کارشناسی اینجانب متفاوت باشد

غلامرضا بخارایی

کارشناس رسمی دادگستری در رشته حوادث ناشی از کار

ارزیاب خسارت بیمه ایی در رشته مسئولیت مدنی حرفه ایی

 

 آدرس وب سایت http://masouliat.ir/

 آدرس وبلاگ http://bokharaei.blog.ir/

آدرس کانال تلگرام  https://telegram.me/bokharaey

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

************************************************************

  • غلامرضا بخارایی